Welcome to the Edenpont Club community. Complete your account, and you can easily sign up for any event afterwards.
Subscribe to our newsletter and stay updated on upcoming events and news!
You can use your Edenpont account to set topics of interest. We will only send you recommendations based on gardens, events and blog posts in which you have shown an interest.
Subscribe to newsletter
Complete your account, and you can easily sign up for any event afterwards.
Complete my account
09 May, 2019, 4:26 pm | Péter Rácz (reply to Erika Sinka's #2 comment) #3
Kedves Erika. Köszönöm, megyek is csalángyűjtésre.
09 May, 2019, 1:27 pm | Erika Sinka #2
Kedves Péter!
Egy kicsit bóvebben válaszolok!
Előszőr válasszunk egy fadézsát, vagy cserépből vagy műanyagból készült edényt. Fontos, hogy ne készítsünk csalánlevet fémedényben, mivel az oldat erjedésekor olyan vegyületek keletkeznek, amelyek oldhatják a fémedény falát.
A csalán szedését mindig a virágzás előtti időszakra időzítsük. A csalánlé készítéséhez körülbelül 1 kg növényre lesz szükségünk, ami egy jó nagy maréknyi csalánnak felel meg. Ez a csalánmennyiség elegendő 10 L állott vízhez, lehetőleg esővízhez. Egyszerűbben betarthatjuk az arányokat, ha az edényt megtöltjük csalánnal, jól megnyomkodjuk, és annyi vizet öntünk rá, hogy a zöld részeket ellepje az esővíz. Ha a csalánt összeaprítjuk, gyorsabban erjed majd az oldat. Fontos, hogy a csalánt ellepje a víz, ezért legjobb, ha köveket helyezünk a növényi részekre nehezéknek. Ezzel is gyorsítjuk az erjedés folyamatát.
Ha az oldatot naponta legalább egyszer erőteljesen átkeverjük (oxigént juttatunk bele), elősegítjük az erjedés folyamatát.
Az oldat akkor erjedt ki teljesen, ha színe megsötétedett, már nem habzik, és szaga is tompulni kezd. Innentől kezdve jól záródó fedővel is letakarhatjuk az edényt. Az ilyen állapotú csalánlé hosszú ideig eltartható és bármikor felhasználható.
09 May, 2019, 7:26 am | Péter Rácz #1
Kedves Erika!
Köszönöm a hasznos cikket, és kipróbálom a csalános trágyát, mert az elérhető. Számomra nem világos, hogy az alaplé készítéséhez milyen arányban legyen a levél és a víz. Elég annyi víz, hogy ellepje a leveket, vagy más arányt kell betartani? Köszönöm a választ