Arborétum dióhéjban

Central Bohemian Region

Říčany

A nyitott kert jellemzői

Kertleírás:

Vila z roku 1921 je postavena v barokním stylu a je obklopena multifunkční zahradou o ploše asi půl hektaru. Většinu pozemku zaujímá anglický park, protkaný sítí dlážděných cest. Solitérní stromy i celé skupiny nejrůznějších dřevin jsou zakomponovány do volných travnatých ploch s průhledy na vilu, ale i do porostů trvalek.

Sbírka více než 300 druhů stromů i keřů z mírného pásu severní i jižní polokoule potěší svým architektonickým uspořádáním oko laika, vzácností mnohých dřevin překvapí i odborníka. Soubor 40 rodů jehličnanů z celého světa, mnoho rarit z Číny, Patagonie,Tasmánie a Nového Zélandu, včetně těch nejvzácnějších, vše na minimální možné ploše. Nemůže chybět ani skalka s jezírkem, lekníny a zlatými rybkami. Prostě „arboretum ve skořápce z ořechu“.

Na zahradě jsme si našli i dostatek plochy pro vybudování zahrady v japonském stylu. Vytvořili jsme si velmi postupně příjemné relaxační prostředí, vše sami, bez cizí pomoci. Teď se tu cítíme dobře a odpoutáni a od okolního světa, kdykoli máme pocit, že je to zapotřebí.

Description in English:

This Baroque-style villa, built in 1921, stands on about half a hectare of land most of which is laid out as an English park. Interwoven paved footpaths lead the visitor across lawns, passing trees and shrubs standing singly or in groups and giving views of the villa and more distant stands of perennials.

The ARBORETUM IN A NUT SHELL is a set of 40 conifer genera from all over the world with the rarest species originating in China, Patagonia, Tasmania and New Zealand and grown here in the smallest possible area. It is also a collection of over 300 species of trees and shrubs from the temperate zones of both hemispheres planted not only to delight the eye of all visitors but also to surprise the experts among them at the rarity of many specimens.

If you come, do not miss the charming pond, its water lilies and goldfish and rock garden. Come to see our Japanese-style garden. We built it without outside help. Our intention was to create a place of relaxation and calm, a place where we can detach ourselves from the outside world and away from the pressures of modern life.

Our garden is self-sustaining and eco-friendly. We have an orchard full of fruit-bearing trees and plants for instant consumption, hotbeds and vegetable beds, a greenhouse and a miniature farm of rabbits and hens. We feed our animals in winter from the hay we dry and we use their manure as a natural fertilizer for our garden beds. Of course, we compost all organic remains supporting the natural circulation of nutrients. Artificial fertilizers are not needed at all.

Típus:
Díszkert, Gyűjteményes kert
Kialakítás:
Tájképi kert, Formai kert, Filozófikus kert
Látogatás:
Gyerekbarát kert
Elérhető nyelvek:
angol, cseh
Kert mérete:
5000 nm
Építés kezdete:
2005

A nyitott kert különlegessége

Ez a kert környezetbarát és önfenntartó, ahol megtalálható még gyömülcsös, zöldséges, és a tulajdonosok háziállatokat is tartanak.

A kert házigazdája

Dr. Ivan Brdička (zoológus) és felesége Hana (gyermekorvos) mindketten már nyugdíjasok, a kert tulajdonosai és megalkotói.

További információk a kertről és a programról

Ez a kert a Kertlátogatás Csehországba 3 nap/2 éj túra részeként is elérhető! 

Térkép

A térkép csak a települést mutatja, a pontos címet a részvételi díj kiegyenlítése után emailben küldjük meg.